Ni samo še ena od tipičnih diet, ampak izhaja iz najnovejših teorij. Mediteranski dieti lahko rečemo tudi sredozemska. Tukaj gre preprosto za zdrav način prehranjevanja Sredozemcev. Prisoten je že kar nekaj časa. Glavni poudarek je na zmernosti.
Raziskave so pokazale, da ljudje, ki so se pretežno prehranjevali z ribami, rdečim vinom, žiti, zelenjavo in olivnim oljem, če pa so temu dodali še rekreacijo, so živeli dlje, kot tisti, ki so jedli zdravo hrano in se niso razgibavali.
V primerjavi z drugimi dietami, so tukaj vključeni tudi ogljikovi hidrati, ki pa morajo biti v zmerni količini. Enako velja tudi za maščobe. Ključna sestavina mediteranske oziroma sredozemske diete je vadba. Če pogledamo ljudi, ki živijo na Mediteranu, lahko kmalu ugotovimo, da imajo veliko možnosti za fizično aktivnost, pa naj bo to sprehajanje, kolesarjenje ali ribarjenje. Da bi lahko v celoti izpeljali mediteransko dieto, se moramo odreči pretiranemu sedenju in to nadomestiti s fizično aktivnostjo. Zelo pomembno pa je tudi, da izločimo stvari, ki nam povzročajo stres. Saj če pogledamo ljudi na Mediteranu, je njihovo življenje na splošno bolj umirjeno in upočasnjeno. Gre torej za program, pri katerem ne morete izgubiti ničesar drugega, kot le nekaj kilogramov in občutek lenobnosti.
TIPIČNE LASTNOSTI MEDITERANSKE DIETE
Kaj je tisto, kar je najbolj pomembno pri tej dieti?
- Predvsem moramo pojesti veliko sadja in zelenjave, potem pa so tukaj še žita, krompir, fižol, oreščki, semena.
- Glavni in edini vir maščobe mora biti olivno olje.
- Jajca ne uporabljajte več kot štirikrat tedensko.
- Uživati morate zmerne količine mlečnih izdelkov, rib, perutnine, pa tudi rdečega mesa.
- Poleg tega morate uživati tudi vino v zmernih količinah. Za moške je priporočljivo spiti dva kozarca na dan, ter en kozarec za ženske. Vsebuje polifenole, ti pa so močni antioksidanti, ki na nas vplivajo sproščujoče, kar zniža krvni tlak.
- Uživajte zelo malo predelane hrane, raje izbirajte lokalna in sezonska živila.
- Izogibajte se sladkarijam, raje jih zamenjate za slastno sadje.
- Spijte dovolj vode. Priporočljivo je en liter na 25 kilogramov.
ZDRAVILNI UČINKI NA NAŠE ZDRAVJE
Mediteranska dieta nam lahko pomaga pri več težavah. Med drugim nam lahko pomaga pri boleznih srca. Dieta sicer ne zniža ravni holesterola, ampak nas vseeno ščiti pred boleznimi srca, ker vsebuje veliko omega3 maščobnih kislin. Pomaga nam lahko, da zmanjšamo tveganje za Alzheimerjevo bolezen. Pomaga pa nam lahko tudi pri astmi in alergijah.