Vrtnica je zagotovo ena od rož, ki je najbolj znana med vsemi. Velikokrat si jo podarjamo med seboj, poleg tega je tudi ena od rož, ki polepša okolico vaše hiše. So ene od najstarejših rož, ki nas omamljajo s svojim čudovitim vonjem in cvetovi vseh barv. Vrtnice strokovnjaki uvrščajo med kar 39 skupin.
NEGA IN OSKRBA
Najboljši čas za sajenje vrtnica je zgodnja pomad ali pozna jesen. Pred sajenjem namočimo korenine v zmes zemlje in vode (redko blato), ter jih pustimo nekaj časa, da se napijejo. Vrtnice imajo rade veliko sonca, saj se lahko le tako razcvetijo v vsej svoji lepoti. Tam, kjer jo bomo posadili, naj bo zračno in varno pred mrzlimi zimskimi vetrovi.
Jamice v katere bomo dali vrtnice izkopljemo nekaj dni prej. Globina je odvisna od velikosti rastline, ponavadi pa se okoli petdeset centimetrov, toliko pa naj bo jama tudi široka. Posajene vrtnice dobro zalijemo.
Od tega, kako vrtnice obrezujemo je odvisno od njene vrste in bujnosti sorte. Bolj kot raste, manj jo režemo, da se tako malo umiri v rasti. Tiste predele, ki pa slabo rastejo, pa odrežemo na dva do tri očesa, da s tem spodbudimo rast.
Ker imajo vrtnice globoke korenine lažje prenašajo sušo. Če imajo premalo vode, potem so cvetovi manjši in občutljivejši na sončni ožig. Zalivajte jih zjutraj ali zvečer, ko ni močne sončne svetlobe.
Vrtnice lahko posadimo tudi v korito, da bo tako popestrila naš vrt ali teraso. Poleg tega pa jo lahko poljubno premikamo tudi na druga mesta.
VRSTE VRTNIC
Vrtnice se med seboj razlikujejo na veliko načinov, po barvi, košatosti in velikosti. Poznamo kar nekaj vrst, med njimi pa so tudi: Hibridne čajevke, Muškatne vrtnice, Remontantne vrtnice, Muškantne vrtnice, Mahovke, Burbonke, Austinove vrtnice, visokostebelne vrtnice, Rosa rugosa, …